Tulipány

holandské tulipány   Říká se, že Nizozemsko je země tulipánů. Vždyť právě do této země jezdí turisté na květinové výstavy a ceremonie. Lány tulipánů k Nizozemsku neodmyslitelně patří.

Tip: květinářství v Praze, kde mají řezané tulipány téměř po celý rok

Tulipány jsou vytrvalé cibulovité rostliny. Listy jsou jednoduché, střídavé, horní listy se postupně zmenšují oproti spodním, s listovými pochvami. Čepele listů tulipánů jsou čárkovité, kopinaté až podlouhlé, někdy trochu ztlustlé, se souběžnou žilnatinou. Tulipány mají květy poměrně velké, většinou jednotlivé na vrcholu stonku. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech. Tulipány se množí cibulkami oddělujícími se od matečné rostliny.

Oblíbenost tulipánů jako řezaných květin je dána jejich jednoduchou krásou, širokou škálou barev nabízenou zejména v jarním období a také nenáročností. Tulipány lze s úspěchem darovat samostatně uvázané do kytice, bez jakýchkoli doplňků, čímž vynikne jejich přirozená krása.

Kytici tulipánů je možné samozřejmě doplnit o zeleň, jako je např. eukalypt, bergras, listy arálie... Taková kytice naroste na objemu a působí honosnějším dojmem.

V kyticích a aranžmá z více druhů květů nebudou tulipány dominantním prvkem, nicméně milovníka těchto květin zajisté nadchnou.

Chceme-li, aby nám tulipány dlouho vydržely, je nutné dodržet několik zásad. Tulipány vložte do vymyté vázy s čistou vodou. Výživu pro řezané květiny není vhodné přidávat, tulipány poté rychleji nakvétají a "vytahují" do délky. Samozřejmostí je seříznutí stonků tulipánů - zajistíte tak ideální podmínky pro příjem vody a živin. Pro uchování tulipánů před samotným předáním je ideální teplota 2 - 5 °C. Vyšší teplota urychluje jejich nakvétání. Vytáhnou-li tulipány tak, že se příliš ohýbají, zkraťte jejich stonky, zabalte je pevně do papíru a uložte je na několik hodin ve váze s čistou vodou na chladné místo.

 

TULIPÁNY - KYTICE TULIPÁNŮ